do kasy suma: 0,00 zł
Najlepsze ciekawostki z życia Juliusza Słowackiego. Zobacz 8 ciekawostek o Słowackim
Najlepsze ciekawostki z życia Juliusza Słowackiego. Zobacz 8 ciekawostek o Słowackim
Chcesz poznać nieznane oblicze Juliusza Słowackiego, dalekie od tego, jak przedstawiały go nauczycielki języka polskiego? Słowacki wielkim poetą był – i nie tylko! Przeczytaj 8 ciekawostek o Juliuszu Słowackim i dowiedz się nowych faktów z jego życia!
Talent to inwestycji
Juliusz Słowacki miał talent do pomnażania majątku. Poeta inwestował na paryskiej giełdzie pieniądze przesyłane przez matkę. Dzięki sukcesom inwestycyjnym stał się niezależny finansowo. Nie musiał pracować zarobkowo i mógł w pełni poświęcić się tworzeniu.
Niechęć Słowackiego do Wrocławia
Poeta nie lubił Wrocławia. Gościł w nim dwukrotnie, ale miasto nie zrobiło na nim dobrego wrażenia. Księgarz nie sprzedał jego tomiku, hotelarz obdarł go ze skóry, a koty i piejący kur nie pozwoliły mu spać. Słowacki narzekał też na jarmarczny hałas i na to, że wszystkie domy są stare i niepodobne do siebie.
image

Torba KOŁDRIAN

Nasza torba bawełniana z nadrukiem KOŁDRIAN od początku istnienia Nadwyraz.com ubogaca garderobę niejednego miłośnika literatury! Nie bez powodu jest uważana za najbardziej trafiony pomysł na prezent dla nauczyciela polskiego. Taki prezent dla polonistki z pewnością nie sprawi jej zawodu.

 
Pierwsze spotkanie wieszczów
Swojego największego rywala – Adama Mickiewicza – Słowacki poznał już w wieku 13 lat w saloniku literackim prowadzonym przez swoją matkę w Wilnie. Mickiewicz był o ponad 10 lat starszy od poety.
Gorące uczucia patriotyczne romantyka
Juliusz Słowacki chciał wziąć udział w powstaniu wielkopolskim, mimo że już wtedy był chory na gruźlicę. Jednak z powodów zdrowotnych nie udało mu się dotrzeć do Poznania. Ostatecznie zatrzymał się w nielubianym Wrocławiu.
Ojczym Słowackiego rażony piorunem
August Ludwik Bécu – ojczym Juliusza Słowackiego – zginął rażony piorunem. To tragiczne zdarzenie miało miejsce latem 1824 roku w jego mieszkaniu w Wilnie. Piorun wpadł do gabinetu drzemiącego profesora medycyny przyciągnięty szkatułką z przyrządami chirurgicznymi znajdującymi się na stoliku. Kilka miesięcy po śmierci ojczyma 14-letni Juliusz Słowacki napisał wiersz Księżyc, najwcześniejszy z jego zachowanych utworów.
image

Koszulka KOŁDRIAN

Łóżko, kołdra, kubek z gorącą herbatą. Jeśli te 3 punkty są dla Ciebie definicją szczęścia/ stanu idealnego, jesteś Kołdrianem. „Dramatu nie ma” – rzekłby zapewne Słowacki.

Wykształcenie Słowackiego
Juliusz Słowacki studiował prawo w Wilnie. Tytuł magistra otrzymał bardzo młodo – w wieku zaledwie 20 lat. W międzyczasie pisał wiersze. 
Dramatu nie ma
Słowacki nigdy nie widział swoich dramatów na deskach teatrów. Większość z nich została wystawiona już po jego śmierci. Wyjątkiem jest Mazepa, jednak tego spektaklu nie obejrzał. No cóż, dramatu nie ma!
Józef Piłsudski był fanem Słowackiego
Juliusz Słowacki był ulubionym poetą Józefa Piłsudskiego! To właśnie z inicjatywy między innymi marszałka prochy wieszcza zostały uroczyście złożone na Wawelu. Podczas uroczystości Piłsudski wygłosił przemówienie, w trakcie którego powiedział, że Słowacki spocznie na Wawelu, bo królom był równy. Prochy poety na odcinku Gdańsk – Warszawa były transportowane na statku nazwanym… „Mickiewicz”.
To już wszystkie ciekawostki o jednym z największych poetów w historii literatury polskiej. Zobacz też nasze wyjątkowe produkty z wizerunkiem Słowackiego, które będą idealnym pomysłem na prezent dla fana romantyzmu i mola książkowego.
image

Skarpety JULIUSZ SŁOWACKI

Poeta nastrojów, mistrz operowania słowem, mistyk poezji polskiej, geniusz literacki z Krzemieńca. Oto on: Juliusz Słowacki we własnej osobie oraz jego autograf zdobią nasze śmieszne skarpetki w stylowym butelkowozielonym kolorze!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium