do kasy suma: 0,00 zł
6 ciekawostek o Wisławie Szymborskiej. Fascynujące fakty z życia polskiej noblistki
6 ciekawostek o Wisławie Szymborskiej. Fascynujące fakty z życia polskiej noblistki
Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji prezentujemy 6 fascynujących ciekawostek o polskiej noblistce. Poznaj najbardziej interesujące i jednocześnie mało znane fakty z życia poetki!

 

Wisława Szymborska wcale nie miała na imię Wisława!
Zacznijmy od podstaw: Wisława Szymborska nie miała na imię Wisława. Wisława to jej drugie imię. Poetka na pierwsze miała Maria. Bliscy mówili na nią Ichna – w zdrobnieniu od Marychna. Kto by się spodziewał?

 

Miłość noblistki do Andrzeja Gołoty
Wisława Szymborska była fanką Andrzeja Gołoty! W pokoju trzymała podobiznę swojego idola i to właśnie dla niego zaczęła oglądać Taniec z gwiazdami. Po śmierci poetki Andrzej Gołota napisał dla niej krótki wiersz. Bokser przysłał też na pogrzeb Szymborskiej wieniec z 89 róż, bo tyle w 2012 roku skończyłaby poetka.
image

Kubek NA DOBRE, NA NIEDOBRE

NA DOBRE, NA NIEDOBRE I NA LITOŚĆ BOSKĄ to elegancki kubek inspirowany jednym z najbardziej znanych, a zarazem najpiękniejszych wierszy Wisławy Szymborskiej. Minimalistyczny kubek literacki z cytatem poetki sprawdzi się w każdej kuchni i w każdym biurze. To idealny pomysł na prezent dla miłośnika literatury polskiej, zwłaszcza poezji i wrażliwca. Istna uczta!

 

Szymborska uwielbiała niezdrowe jedzenie
Wisława Szymborska uwielbiała jeść fast foody. Była ogromną fanką skrzydełek z KFC. Sekretarz poetki Michał Rusinek wspominał w wywiadach, że czasem Szymborska prosiła go, aby przywiózł jej ten przysmak do domu. Co ciekawe, skrzydełka, których nie zdołała zjeść… zamrażała.

 

Wyjątkowa miłość do zwierząt
Wisława Szymborska nie tylko kochała, ale przede wszystkim doceniała zwierzęta. Zwłaszcza małpy, o których pisała w swoich wierszach. Szczerze podziwiała Jane Goodall, która poświęciła swoje życie ochronie szympansów.

 

Szymborska wynalazła nową formę poetycką
Polskiej noblistce przypisuje się wynalezienie lepieja, choć nazwę tego gatunku wymyślił jej sekretarz Michał Rusinek. Lepiej to jednozdaniowy, zazwyczaj dwuwersowy wierszyk o groteskowym zabarwieniu. Przykład?

Lepszy piorun na Nosalu

niż pulpety w tym lokalu.

 

Ostatnie słowa z notesu poetki
Na wieczorze wspomnień „Niepojęty przypadek”, który odbył się w lutym 2012 roku w Krakowie po śmierci Wisławy Szymborskiej, pojawiło się wielu przyjaciół poetki, a Michał Rusinek przeczytał ostatnie słowa zapisane w jej notesie. 

„Łatwo pisać o śmierci. O życiu trudniej. Życie ma więcej szczegółów. Nic ogólnego nie ciekawi” – napisała noblistka.

Z okazji Roku Wisławy Szymborskiej marka Nadwyraz.com we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej wypuściła kolekcję WISŁAWA SZYMBORSKA z najpiękniejszymi i najbardziej znanymi cytatami z wierszy noblistki. Zainspiruj się!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium