do kasy suma: 0,00 zł
Ciekawostki o Adamie Mickiewiczu. 7 mniej znanych ciekawostek z życia Mickiewicza
Ciekawostki o Adamie Mickiewiczu. 7 mniej znanych ciekawostek z życia Mickiewicza
Chcesz poznać nieznane fakty z życia najsłynniejszego poety w historii literatury polskiej? Zobacz 7 ciekawostek o Adamie Mickiewiczu, po których będzie Ci jeszcze bliższy!
Mickiewicz wymyślił imię Grażyna
To Adam Mickiewicz wymyślił imię Grażyna. Poeta nadał je tytułowej bohaterce swojego poematu wydanego w 1823 roku. Pochodzi ono od litewskiego słowa graži, czyli ‘piękna’! Imię Grażyna zyskiwało popularność wraz ze wzrostem zainteresowania dziełami Mickiewicza.
image

Torba O CO W ŻYCIU CHODZI?

Jak żyć? O co w życiu chodzi? Te pytania zadaje sobie zatroskany Adam Mickiewicz na naszej stylowej torbie, która z pewnością zachęci niejednego współpasażera miejskiego autobusu do zatrzymania się w codziennym biegu…

Legenda narodzin wieszcza
Jedna z najbardziej interesujących historii dotyczących Adama Mickiewicza głosi, że w trakcie narodzin akuszerka przecięła jego pępowinę nad książką, aby życie poety zostało przeznaczone na cele naukowe.
Mickiewicz nigdy nie był w Warszawie ani w Krakowie
Poeta nigdy nie odwiedził Krakowa ani Warszawy. Podobno nie lubił tych miast. Pomimo tego zarówno w Krakowie, jak i w Warszawie stoją jego pokaźne pomniki. Serce Mickiewicza przez całe jego życie pałało miłością do Litwy, którą na stałe opuścił w wieku 26 lat.
Gdzie leży Świteź?
Wiele osób błędnie uważa, że słynne romantyczne jezioro leży na Litwie. Nic bardziej mylnego! Świteź to jezioro na terenie Białorusi. W jego pobliżu rośnie znaczna liczba roślin reliktowych, dlatego w 1930 roku zostało uznane za zabytek. Obecnie Świteź służy wyłącznie turystom w celach rekreacyjnych.
image

Kubek MIEJ SERCE, PATRZAJ W SERCE

Niech ta ponadczasowa dewiza zaczerpnięta z ballady Romantyczność Adama Mickiewicza stanie się najważniejszym manifestem w Twoim domu! Minimalistyczny kubek literacki z cytatem wieszcza sprawdzi się w każdej kuchni i w każdym biurze. To idealny pomysł na prezent dla miłośnika literatury polskiej, romantyka i wrażliwca. Istna uczta!

Wypadek z dzieciństwa
Kiedy Mickiewicz miał pięć lat, spadł z dachu, w wyniku czego stracił przytomność. Matka od razu poleciła go opiece Najświętszej Panienki, dzięki czemu przyszły poeta wrócił do zdrowia. Do tego zdarzenia nawiązał w inwokacji Pana Tadeusza
Mickiewicz wziął ślub w pożyczonym fraku
Szczególnym rokiem dla Mickiewicza był rok 1934. To właśnie wtedy pierwszy raz ukazał się drukiem Pan Tadeusz – w porze jesiennej. Z kolei latem, 22 lipca, poeta poślubił Celinę Szymanowską. Wspomniany ślub Mickiewicz wziął w pożyczonym fraku. Przyjaciele zostawili jego strój ślubny w mieszkaniu, jednak poeta udał się prosto do swojego wydawcy i świadka – Eustachego Januszkiewicza. Kiedy ten zobaczył nieprzygotowanego pana młodego, oddał mu swoją koszulę i frak. Mickiewicz przybył do kościoła spóźniony o godzinę, kiedy kościelny gasił już świece. Tymczasem Januszkiewicz musiał zrezygnować z uczestnictwa w uroczystości.
Wandalizm wieszcza
Według licznych anegdot Adam Mickiewicz był wandalem! Jak głosi jedna z legend, nieszczęśliwie zakochany w Maryli poeta, miał wyryć napis na altanie, w której spotykał się ze swoim obiektem westchnień. Co więcej, podobno przejeżdżając przez wieś Kozarewicze, wieszcz wyrył na ścianie kapliczki napis: „Adam Mickiewicz – byłem i wodę piłem, woda dobra”.
Więcej inspiracji związanych z Adamem Mickiewiczem znajdziesz w naszym sklepie Nadwyraz.com. Chyżo tam zajrzyj i zobacz wyjątkowe produkty z wizerunkiem poety!
image

Koszulka WŚCIEKŁE WIESZCZE

Fama niesie, że zwieńczeniem kariery dwukrotnie nagrodzonego Oscarem Tarantino będzie wyreżyserowanie alternatywnej wersji klasyka z ‘92 roku. Ta krwawa romantyczna ballada (filmowa) będzie istną pożywką dla zmysłów nie tylko kinomanów, ale również moli książkowych! W rolach głównych Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Zygmunt Krasiński i Cyprian Kamil Norwid (obecność Norwida nie została jeszcze potwierdzona).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium