do kasy suma: 0,00 zł
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto obchodzone 21 lutego pod patronatem UNESCO. MDJO
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto obchodzone 21 lutego pod patronatem UNESCO. MDJO
Kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego? Jaka jest historia MDJO? Jaki jest cel Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego? Jak świętowany jest w Polsce?
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, MDJO (inna nazwa to Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego), to coroczne święto, które obchodzone jest 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. 

Dzień Języka Ojczystego ma za zadanie podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata, a także zwrócić uwagę uwagę na liczbę języków zagrożonych i ginących.
Data święta upamiętnia wydarzenia z 1952 roku, kiedy to w Dhace doszło do demonstracji i zamordowania pięciu studentów, którzy domagali się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego Pakistanu. 

UNESCO opracowało "Atlas języków zagrożonych", gdzie znajdują się dane na temat 3 tys. języków. Z obszarem Polski związanych jest osiem języków: białoruski, jidisz, romski, wiliamowicki, słowiński, kaszubski, poleski i rusiński. Język polski to jeden z 25 największych języków na świecie, którym posługuje się ponad 40 mln ludzi w Polsce i za granicą.

Przesłanie tego święta dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy i jedyny w swoim rodzaju, język ojczysty. Niektórzy ten dzień obchodzą jako Dzień Języka Polskiego. Jak się jednak okazuje, język polski jest jednym z najtrudniejszych języków i wielu z nas popełnia błędy. W walce z błędami pomocna może okazać się oferta sklepu Nadwyraz.com, który w oryginalny sposób promuje poprawną polszczyznę. 

W ofercie sklepu znajdują się m.in. koszulki, torby, skarpetki, bluzy, czy kubki. Wszystkie produkty wykonane są od A do Ż w Polsce. Oferta sklepu dostępna jest na stronie --> www.nadwyraz.com <--

Obchody Dnia na świecie można śledzić za pomocą hashtaga #MotherLanguageDay. W Polsce ten dzień możesz uczcić śpiewając polskie piosenki, czytając polską literaturę, czy nawet wertując słownik wyrazów zapomnianych. Jeśli jesteś uczniem lub nauczycielem języka polskiego, to warto w szkole przygotować specjalny scenariusz na ten wyjątkowy dzień obcowania z językiem ojczystym. W ramach apelu można przypomnieć wybitnych polskich autorów, czy zorganizować test wiedzy o języku polskim.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium