do kasy suma: 0,00 zł
Walentynkowe życzenia i wyznania miłosne rodem z literatury polskiej. Pięć propozycji życzeń walentynkowych inspirowanych rodzimą poezją
Walentynkowe życzenia i wyznania miłosne rodem z literatury polskiej. Pięć propozycji życzeń walentynkowych inspirowanych rodzimą poezją
Miłość to treść życia i bodaj jeden z najbardziej popularnych motywów w literaturze. Uniwersalność tego tematu zaowocowała powstaniem najpiękniejszych dzieł kultury. Warto je odkrywać, zwłaszcza utwory miłosne, które mogą stać się naszymi sprzymierzeńcami w przeżywaniu zarówno miłosnych uniesień, jak i bolesnych rozczarowań. 

Z okazji walentynek przygotowaliśmy zestawienie pięciu najciekawszych fragmentów wierszy polskich poetów od czasów renesansu do współczesności. Te wyjątkowe liryczne wyznania miłosne można wykorzystać w formie dedykacji na laurce czy jako życzenia przesłane ukochanej osobie w wiadomości na Messengerze. Mogą okazać się również pomocne podczas komponowania upominku z okazji rocznicy ślubu czy związku!
 
„A kiedy cię pocałuję” – romantyczne wyznanie w Pieśni świętojańskiej o Sobótce

Serce mi zakwitnie prawie

Przy twej przyjemniej rozprawie;

A kiedy cię pocałuję

Trzy dni w gębie cukier czuję.

 

(...) Tymeś ludziom wszytkim miła

I mnieś wiecznie zniewoliła;

Przeto cię me głośne strony 

Będą sławić na wsze strony.

To wyjątkowe wyznanie miłosne to wypowiedź liryczna Panny XI z Pieśni świętojańskiej o Sobótce Jana Kochanowskiego, która jest pochwałą Doroty – żony poety. Wersy napisane w II połowie XVI wieku bynajmniej nie straciły na aktualności! Mogą posłużyć jako świetny cytat na walentynce dla ukochanej kobiety. 

image

KIEDY CIĘ POCAŁUJĘ / kartka miłosna / walentynkowa

Kartka miłosna zainspirowana dziełem wybitnego artysty polskiego renesansu to idealny dodatek do prezentu z okazji walentynek, rocznicy związku czy innej ważnej okazji obchodzonej z ukochaną osobą. Podaruj jej nietypową laurkę z życzeniami płynącymi prosto z Twojego serca!

 

Czułe wyznanie miłosne w Laurze i Filonie Franciszka Karpińskiego

Połóż twą rękę, gdzie mi pierś spada,

Czy słyszysz to serca bicie?

Za uderzeniem każdym ci gada,

Że cię tak kocha, jak życie. 

Odrobina sentymentalizmu jeszcze nikomu nie zaszkodziła! XVIII-wieczna sielanka Franciszka Karpińskiego to kopalnia inspiracji walentynkowych. Fragment wypowiedzi Laury zamieszczony w formie życzeń na kartce miłosnej z pewnością zaskoczy ukochaną osobę. Wszak nie codziennie dostaje się wyznania miłosne pisane strofą stanisławowską!

 

„Kocham cię” w poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

(...) Kocham cię w słońcu. I przy blasku świec.

Kocham cię w kapeluszu i w berecie. 

W wielkim wietrze na szosie, i na koncercie.

W bzach i w brzozach, i w malinach, i w klonach.

I gdy śpisz. I gdy pracujesz skupiona.

I gdy jajko roztłukujesz ładnie – 

nawet wtedy, gdy ci łyżka spadnie.

W taksówce. I w samochodzie. Bez wyjątku.

I na końcu ulicy. I na początku.

I gdy włosy grzebieniem rozdzielisz.

W niebezpieczeństwie. I na karuzeli.

W morzu. W górach. W kaloszach. I boso.

Dzisiaj. Wczoraj. I jutro. Dniem i nocą. 

Konstanty Ildefons Gałczyński – autor jednych z najpiękniejszych wierszy miłosnych w literaturze polskiej. Jego poezja jest przepełniona czułością i wydobywa piękno z rzeczy prozaicznych. Zacytowana Rozmowa liryczna to obok Prośby o wyspy szczęśliwe bodaj najbardziej znany wiersz miłosny autorstwa Gałczyńskiego. Jako dopełnienie walentynkowych wyznań polecamy także Pyłem księżycowym i We śnie jesteś moja.

 

„Miłość" Tadeusza Różewicza – dedykacja walentynkowa inspirowana literaturą

(...) Idę ulicą

jestem ci wdzięczny za miłość

cieszę się pelargonią

w różowej doniczce.

To jest prawda:

miłość uszlachetnia

jestem lepszy

odrobinę lepszy

wierzymy w to oboje.

Różewicz w wierszu Miłość opisał emocje, jakie bez wątpienia towarzyszą wielu zakochanym ludziom, którzy 14 lutego uskrzydleni miłością przemierzają ulice z kwiatkiem w ręku. Zamieszczony fragment utworu to idealna dedykacja do kartki miłosnej dla wszystkich, którzy zwłaszcza tego dnia są wdzięczni za miłość i czują się nią uszlachetnieni.

 

Walentynkowe wyznanie miłosne dla zdesperowanych – Musisz mi pomóc

(...) Musisz mi pomóc, musisz mi pomóc,

Swoją miłością musisz mi pomóc;

Musisz pokochać mnie więcej,

Bliżej wyciągać kochane ręce

Musisz!

 

Sam nie podołam, sam nie dam rady

Unieść tyle miłości.

Księżyc i gwiazdy, chmury i słońce,

Lody wciąż łamać, ciągle i ciągle,

Sił mi brakuje, o pomoc proszę!

Edward Stachura był mistrzem portretowania rozterek desperacko i rozpaczliwie zakochanych. Musisz mi pomóc to propozycja walentynkowego wyznania dla wszystkich, którzy tego dnia w końcu postanowili wyłożyć karty na stół i zawołać z rozbrajającą szczerością: „Musisz mi pomóc! Musisz pokochać mnie więcej”. Do odważnych świat należy! To już wszystkie propozycje życzeń walentynkowych i wyznań miłosnych zaczerpnięte z najpiękniejszych polskich utworów. Zainspiruj się twórczością najlepszych rodzimych poetów i zaskocz oryginalnością ukochaną osobę!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium