do kasy suma: 0,00 zł
5 ciekawostek z życia Arthura Schopenhauera. Przeczytaj najciekawsze fakty o wybitnym filozofie!
5 ciekawostek z życia Arthura Schopenhauera. Przeczytaj najciekawsze fakty o wybitnym filozofie!
Arthur Schopenhauer młodym ludziom kojarzy się przede wszystkim jako postać z memów. Wszystko za sprawą charakterystycznego zdjęcia zrobionego mu pod koniec lat 50. XIX wieku. Ta fotografia, w połączeniu z pesymistyczną wizją życia, której hołdował, to doskonały materiał dla miłośników czarnego humoru. 

Chcesz lepiej poznać bohatera jednej z najsłynniejszych fotografii portretowych? Przeczytaj pięć ciekawostek z życia Arthura Schopenhauera!

Schopenhauer był gdańszczaninem
Wybitny niemiecki filozof Arthur Schopenhauer urodził się w Gdańsku w domu przy ul. św. Ducha 47. W mieście spędził pierwsze lata życia. Na budynku stojącym w miejscu nieistniejącej już kamienicy, w której przyszedł na świat, widnieje tablica pamiątkowa. Nie bez powodu w Gdańsku znajduje się Park Schopenhauera i ulica jego imienia. Schopenhauer jest też patronem jednego z gdańskich tramwajów.
Arthur Schopenhauer miał zostać kupcem
Kiedy Schopenhauer miał pięć lat, jego rodzina zamieszkała w Hamburgu, gdzie rozpoczął prywatną edukację. Ojciec filozofa był zamożnym kupcem, a Arthur miał przejąć jego rolę w rodzinnej firmie. W 1809 roku, już po śmierci ojca, zrezygnował z handlu i rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w Getyndze. To wówczas poznał kilku znanych filozofów, od których zaraził się pasją i dzięki nim odkrył swoje powołanie.
Filozof promował ideę wegetarianizmu
Schopenhauer rozszerzył etykę współczucia wobec „wszystkiego, co ma życie”, a co za tym idzie, również wobec zwierząt. Filozof był przeciwny ich wykorzystywaniu i krytykował ludzi za to, że udają, że zwierzęta nie mają żadnych praw. Jak pisał: „Ponieważ współczucie w stosunku do zwierząt jest tak nierozerwalnie związane z dobrocią charakteru, można zaufać poglądowi, że jeśli ktoś jest okrutny wobec zwierząt, to nie może to być dobry człowiek”. Oprócz Schopenhauera za wegetarianizmem opowiadały się także inne wybitne postaci, m.in. Leonardo da Vinci, Lew Tołstoj i Albert Einstein.
Wprowadził buddyzm do filozofii zachodniego świata
Podejście do życia Schopenhauera w dużej mierze ukształtowało poznanie filozofii indyjskiej i buddyzmu. Był on jednym z pierwszych filozofów na Zachodzie, który w swoich rozważaniach powoływał się na Upaniszady i nauki Buddy. Filozofia Schopenhauera wpłynęła na poglądy innych myślicieli: Fryderyka Nietzschego, Zygmunta Freuda i Richarda Wagnera.
Kogo cenił Schopenhauer?
Chociaż skrajnie pesymistyczna filozofia Schopenhauera nie przedstawiała zbyt wielkiej wiary w ludzkość, myśliciel darzył podziwem i szacunkiem kilka wybitnych postaci ze świata kultury. Cenił chociażby Homera, Williama Szekspira i pisarzy hiszpańskiego Złotego Wieku.
To już wszystkie ciekawostki z życia Arthura Schopenhauera. Chyżo zajrzyj do NADWYRAZ.COM, gdzie znajdziesz kolekcję ubrań i akcesoriów z jego słynnym wizerunkiem!
image

Kubek DZIEŃ DOBRY / SCHOPENHAUER

Każdemu czasem zdarza się skłamać, chociażby mówiąc DZIEŃ DOBRY. Z myślą o tych, dla których prawda jest ważniejsza niż konwenanse i nie zawsze mają ochotę jakby nigdy nic tryskać pozytywną energią, stworzyliśmy oryginalny kubek do kawy z wizerunkiem Arthura Schopenhauera!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium