do kasy suma: 0,00 zł
Rok Romantyzmu Polskiego 2022. Zobacz 10 najpopularniejszych postaci, motywów i pojęć
Rok Romantyzmu Polskiego 2022. Zobacz 10 najpopularniejszych postaci, motywów i pojęć
Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego i rokiem wyjątkowych kobiet: himalaistki Wandy Rutkiewicz, twórczyni pedagogiki specjalnej Marii Grzegorzewskiej oraz  wybitnej pisarki Marii Konopnickiej, która 23 maja obchodziłaby 180. urodziny. W związku z tą wyjątkową okazją stworzyliśmy listę 10 terminów i postanowiliśmy przypomnieć o twórcach, którzy najbardziej kojarzą nam się ze słowem romantyzm

 

1. Rok romantyzmu nie może być rokiem bez Mickiewicza!

 

Adam Mickiewicz – kiedy słyszymy hasło polski romantyzm, ta persona przychodzi na myśl mimowolnie. Najwybitniejszy wieszcz narodowy, poeta, filozof, tłumacz i wykładowca akademicki. Tworzył ballady, ody, sonety, dramaty romantyczne, jest także twórcą prądu filozoficzno-historycznego określanego jako mesjanizm polski. Nie wyobrażamy sobie romantyzmu bez Karusi, Świtezi, Soplicowa i Dziadów!

 

Kubek Parszywa 10

  

Kubek znajdziesz TUTAJ

 

2. W roku romantyzmu wspominamy Juliusza Słowackiego

 

Kolejny wybitny polski wieszcz narodowy, poeta, dramaturg i epistolograf urodzony w 1809 roku w Krzemieńcu. Największy konkurent Mickiewicza, młodszy od niego o 11 lat. Twórca Balladyny, Kordiana, Grobu Agamemnona i Beniowskiego. Znany z emocjonalnych listów do swojej matki Salomei. Rok 2022 należy również do niego!

 

Torba Kołdrian

 

Torbę znajdziesz TUTAJ

 

3. Cyprian Kamil Norwid – niedoceniany geniusz

 

Niektórzy badacze klasyfikują jego twórczość jako romantyzm, inni jako klasyczny parnasizm. Jeden z najbardziej niedocenianych wybitnych twórców, który zyskał sławę dopiero po śmierci. Znany z liryków Vade-mecum, wspomnień Czarne kwiaty i poematu Fortepian Szopena. Uśmiecha się do nas z XIX-wiecznego mrocznego portretu.

 

Kubek Parszywa 10

 

Koszulkę znajdziesz TUTAJ

 

4. Wszak żyjem tylko raz!, czyli Pieśń filaretów

 

Hej, użyjmy żywota! Wszak żyjem tylko raz! – to hasło mogłoby stać się mottem nowego roku, w dodatku ogłoszonego przez sejm Rokiem Romantyzmu Polskiego. Cytat pochodzi z Pieśni filaretów napisanej przez Adama Mickiewicza najprawdopodobniej w 1820 roku dla wileńskiego Zgromadzenia Filaretów. Filareci byli tajnym stowarzyszeniem patriotycznej młodzieży w Wilnie. 

 

Kubek Parszywa 10

 

Koszulkę znajdziesz TUTAJ

 

5. Czy w Roku Romantyzmu spotkają nas w życiu ballady i romanse?

 

Nie da się rozmawiać o romantyzmie bez wspomnienia o Balladach i romansach Adama Mickiewicza wydanych w 1822 roku w Wilnie. W końcu ta data wyznacza początek polskiego romantyzmu. Ze wszystkich ballad zdecydowanie najbardziej cenimy Świteziankę i Świteź!

 

Kubek Parszywa 10

 

Świecę znajdziesz TUTAJ

 

6. Dziewczyna czuje, a gawiedź wierzy głęboko

 

Z kolei o Balladach i romansach Mickiewicza nie da się pisać bez przypomnienia o najpopularniejszej z nich – Romantyczność, rozpoczynającej się od cytatu Szekspira. Ten utwór jest powszechnie uważany za literacki manifest romantyzmu w Polsce. Pojawia się w nim postać Karusi oszalałej z tęsknoty za zmarłym Jasieńkiem, która wprowadza do literatury nową jakość egzystencjalną opartą na czuciu i wierze. Nowa epoka odrzuca nauczanie naczelnych głosów odchodzącego oświecenia.

 

Kubek Parszywa 10

 

Koszulkę znajdziesz TUTAJ

 

7. Weltschmerz, czyli ból istnienia

 

Choć określenie weltschmerz oznaczające ból istnienia zostało stworzone przez niemieckich prekursorów romantyzmu, dobrze przyjęło się również w literaturze polskiej. Na tę romantyczną chorobę objawiającą się zawodem świata i dotykającą wrażliwe serca nieprzystosowanych do otaczającej rzeczywistości romantyków cierpiał bohater dramatu Juliusza Słowackiego, Kordian. Objawy choroby wieku wykazuje także Gustaw z IV części Dziadów

 

Kubek Parszywa 10

 

Skarpetki znajdziesz TUTAJ

 

8. Dramat romantyczny

 

W okresie romantyzmu ukształtował się nowy typ dramatu, nazywany dramatem romantycznym. Dramat romantyczny charakteryzuje się m.in. odejściem od zasady trzech jedności, łączeniem tragizmu i komizmu, wplataniem do wydarzeń realistycznych elementów fantastycznych i synkretyzmem gatunkowym. W literaturze polskiej szczególnie cenimy Balladynę Słowackiego. Rok romantyzmu to doskonały moment, aby odświeżyć sobie tę sztukę! 

 

Kubek Parszywa 10

 

Czapkę znajdziesz TUTAJ

 

9. Wieszcze narodowi

 

Romantyczne przeświadczenie o nadrzędnej roli poety doprowadziło do ukształtowania się terminu wieszcz narodowy oznaczającego natchnionego poetę-proroka przewidującego losy swojej ojczyzny, wiodącego lud na barykady, mającego poczucie odpowiedzialności za naród. Za niekwestionowanych polskich wieszczów narodowych uznaje się Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. O Zygmunta Krasińskiego toczono liczne spory, jako że jego twórczość odbierano jako niższą rangą. Niektórzy literaturoznawcy postulowali również o włączenie w poczet wieszczów Cypriana Kamila Norwida, jednak on sam nie uznawał tej romantycznej koncepcji.

 

Koszulka

 

Koszulkę znajdziesz TUTAJ

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium