do kasy suma: 0,00 zł
Boże Narodzenie u polskich pisarzy. Jak wyglądały święta w domach poetów? Boże Narodzenie u Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Czesława Miłosza i wielu innych
Boże Narodzenie u polskich pisarzy. Jak wyglądały święta w domach poetów? Boże Narodzenie u Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Czesława Miłosza i wielu innych
Jak wyglądało Boże Narodzenie biskupa Krasickiego? Co robił Juliusz Słowacki w wigilijną noc w 1836 roku? Której kolędy z rozrzewnieniem słuchał Mickiewicz w swoim domu w Paryżu? Jakie świąteczne obyczaje panowały w bronowickiej chacie Gospodarza z Wesela? Co na Gwiazdkę dostawała od rodziców mała Maria Pawlikowska-Jasnorzewska? Jakie potrawy wigilijne serwowano w domu rodzinnym Czesława Miłosza? Z kim Zofia Nałkowska spędziła święta w 1939 roku? Dlaczego Adam Ważyk nie lubił Bożego Narodzenia? Zapraszamy do przeczytania wpisu o świętach obchodzonych w domach najbardziej znanych polskich literatów.
Wigilia u Juliusza Słowackiego
Wigilijną noc 1836 roku Słowacki spędził wraz z przyjacielem Ludwikiem Brzozowskim na pustyni w pobliżu wioski El Arish (północna część Półwyspu Synaj). Wraz z dalekim szumem Morza Śródziemnego wróciła tęsknota poety za ojczyzną. Towarzysz wędrówki grał mu na czekaniku (flecie) wiejską polską kolędę, której słuchał z rozrzewnieniem. Tamtej pamiętnej nocy Słowacki przeżył także najokropniejszą burzę, jaką kiedykolwiek widział. Wspominał o potwornej ulewie i piorunach, które groziły śmiercią. Z kolei już następną noc polscy wędrowcy spędzili u Grobu Chrystusa w Betlejem, gdzie uczestniczyli we mszy świętej odprawianej przy żłóbku Dzieciątka. W trakcie tego przejmującego wydarzenia serce romantyka „napełniło się jakąś prostotą i światłością”.
image

Koszulka SŁOWACKI SAM W DOMU

Przez świąteczny pośpiech trzydziestokilkuletni Juliusz zostaje sam w domu na Boże Narodzenie. Nad nim lata tylko biały gołąb smutku. Opuszczony przez swoją matkę, musi samotnie poradzić sobie ze świątecznymi wyzwaniami. Czy sprosta wszystkim obowiązkom domowym? Czy nie zdołają przeszkodzić mu w nich niezapowiedziani goście: Adam i Cyprian? Z myślą o miłośnikach produkcji filmowej SŁOWACKI SAM W DOMU powstała nasza bawełniana koszulka świąteczna z plakatem tego mockbustera.

Paryskie Wigilie Adama Mickiewicza
Na początku lat 30. XIX wieku Adam Mickiewicz przeprowadził się z Drezna do Paryża, gdzie spędził ponad 20 lat życia. W 1834 roku ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci. Najstarsza córka poety Maria (nazywana pieszczotliwie Marynią) tak wspominała po latach święta w domu rodzinnym: „W każdą Wigilię, także wieczorem, dawało się nagle słyszeć za drzwiami kolędę W żłobie leży, któż pobieży, której ojciec z widocznym rozrzewnieniem słuchał (...). Byli to przyjaciele i znajomi, którzy zawsze z miłą wstępowali niespodzianką. Wieczór często kończył się (...) tańcami i polonezem, w którym ojciec występował zawsze, powtarzając, że to jedyny taniec piękny, poważny, dla każdego stosowny…”. Córka Mickiewicza wspomina także, że na stole zawsze znajdowało się puste nakrycie przeznaczone dla samotnych, a w ostatnich latach życia poety do domu przychodziła polska Żydówka, aby ugotować szczupaka po żydowsku. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że Wigilia była dla Adama Mickiewicza świętem potrójnym – 24 grudnia obchodził swoje urodziny i imieniny. Rano składano mu życzenia i wręczano podarki, z kolei wieczorem „na stole sianem zasłanym ukazywała się Wigilia; na nitce spuszczonej z sufitu wisiała gwiazda z opłatkiem i kolebka, które ojciec sam przygotował”. Dla poety przebywającego na emigracji Boże Narodzenie miało charakter święta religijno-patriotycznego.
image

Koszulka ŚWIĘTA U POETÓW

Koszulka ŚWIĘTA U POETÓW z Mickiewiczem i Słowackim w równorzędnych rolach głównych to idealny pomysł na świąteczny prezent dla miłośnika literatury, mola książkowego, fana wyrafinowanego poczucia humoru albo… konkurenta.

Boże Narodzenie w Bronowicach
Młodopolski malarz Włodzimierz Tetmajer, czyli Gospodarz z Wesela Wyspiańskiego, po ślubie z Anną Mikołajczykówną zamieszkał w Bronowicach Małych, gdzie kultywował stare szlacheckie obyczaje, dokładając do nich lokalne zwyczaje chłopskie. W 1898 roku artysta opublikował pracę O godach i godnich świętach Bożego Narodzenia w Krakowskiem, którą bogato zilustrował. Dowiadujemy się z niej o zwyczaju mycia się w wigilijny poranek w pieniądzach wrzuconych do miednicy „po to, aby się pieniądze człowieka trzymały”. Z kolei podczas sprzątania izby „jeśli w domu jest robactwo, np. pluskwy, karakony, tedy zamiótłszy śmieci pod próg, wynoszą (to robactwo) drugiemu sąsiadowi, oczywiście ukradkiem, aby owady na cały rok tam przewędrowały”. Wieczór wigilijny rozpoczynał się tuż po wzejściu pierwszej gwiazdy. „Gospodyni stawia misę na stół w owo gniazdo ze siania”. Gospodarz prowadził modlitwę, po której następowało łamanie opłatkiem. „Zanim rozpoczną jeść, gospodarz obraca się do okna i woła trzy razy: Wilcosku, wilcosku! Siądź z nami do obiadu, ale jak nie przydzies dziś, nie przychodź nigdy”. Kolejność potraw była następująca: 1. Groch rzadko ugotowany, 2. Suszone śliwki i gruszki, 2. Kluski z makiem na miodzie, 4. Żur z grzybami. Po wieczerzy domownicy pili wino lub miód. „Żadnej potrawy (ani opłatka) nie zjada się całkiem, ale z każdej potrawy zostaje na misce dla gadziny [zwierząt]”.
image

Kartka świąteczna CHOCHOŁ

Kartka świąteczna CHOCHOŁ inspirowana kultową postacią z Wesela Stanisława Wyspiańskiego poleca się jako oryginalny dodatek do prezentu bożonarodzeniowego! Wyślij w niej list dla miłośnika literatury, zwłaszcza okresu Młodej Polski, a także fana twórczości wszechstronnego krakowskiego artysty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium